اثر سيتي کولين در بيماران سکته مغزي

سيتي کولين يک واسطه مهم در سنتز فسفاتيديل کولين مي باشد. فسفاتيديل کولين از اجزا مهم غشا سلولي است. مطالعات متعدد حيواني و چند مطالعه انساني اثرات مفيد سيتي کولين را در سکته مغزي، اختلال حافظه و اختلالات شناختي نشان داده اند. مطالعه حاضر به صورت کارآزمايي باليني در بيماران 70-50 ساله اي که براي اولين بار در محل شريان مغزي مياني دچار سکته مغزي شده بودند و بيماري ديابت نداشتند انجام شده است. تعداد بيماراني که مورد درمان سيتي کولين قرار گرفته اند، 40 نفر و گروه شاهد شامل 20 نفر مي باشد. دارو طي 24 ساعت اول پس از سکته مغزي شروع شده و به مدت 4 هفته به ميزان 500 ميلي گرم روزانه به صورت تزريقي تجويز شد. توانايي حرکتي و انجام کار در بيماران بر اساس اندکس بارتل هنگام ورود به بيمارستان و در هفته هاي چهارم و هشتم ارزيابي شده است.
بر اساس اين مطالعه بيماراني که سيتي کولين دريافت کرده بودند در هفته چهارم به طور قابل ملاحظه اي نسبت به گروه شاهد از بهبودي بيشتري برخوردار بودند. ميانگين بهبودي باليني بر اساس اندکس بارتل در هفته چهارم در گروه سيتي کولين 38.4 و در گروه شاهد 25 بود (P=0.01). همچنين بر اساس اين مطالعه بيماراني که در ابتداي زمان سکته مغزي از ناتواني بيشتري برخوردار بودند و سيتي کولين دريافت داشتند، در هفته چهارم و هشتم به ميزان بيشتري نسبت به گروه شاهد بهبودي نشان دادند (P=0.001).
در مجموع، اين مطالعه نشان مي دهد که سيتي کولين در تسريع و افزايش ميزان بهبودي باليني در بيماران مبتلا به سکته مغزي به خصوص در گروه که در ابتدا ناتواني بيشتري داشته اند موثر بوده است.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=55065

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =